2013 m. vasario 19 d., antradienis

Filmas: Argo


Vakar žiūrėjau filmą "Argo". Ir ne bet kur, o senajame Vingio kinoteatro korpuse, kuriame jau labai seniai nebuvau žiūrėjęs filmo.




Perspėjimas: šiame įraše gali būti atskleistos filmo detalės!

   

Iš pačio filmo nežinojau ko tikėtis. Nors aprašyme ir vardijama daug visokių pasiekimų ir apdovanojimų, nebuvau labai sujaudintas ir iš filmo stebuklų nesitikėjau.

O filmas yra paremtas tikra istorija. Radau vieną straipsnį (aišku, anglų kalba) apie tikrus įvykius. Jį galite rasti čia (http://goo.gl/E8HCs). Taip pat informacijos yra ir vikipedijoje: http://en.wikipedia.org/wiki/Iran_hostage_crisis ir http://en.wikipedia.org/wiki/Canadian_Caper.

Jei nenorite skaityti gan ilgų straipsnių, trumpai papasakosiu kas vaizduojama filme.
Irano naftos pramonėje buvo įsigalėjusi Anglija ir JAV. Iraniečiai išrinko Mohammad Mosaddegh ministru pirmininku, o jis visą tą naftos pramone nacionalizavo. Anglijai ir JAV tai, aišku, nepatiko, taigi 1953 metais buvo suorganizuotas perversmas ir į valdžią atėjo šeichas Mohammad Reza Pahlavi. Jis buvo labai išlaidus šeichas, o tuo tarpu Irano tauta badavo. Šeichas nusprendė Iraną paversti vakarietiška valstybe, o tai supykdė šiitus - didžiausią dalį visuomenės. Galiausiai šeichas buvo nuvertas, išvyko į JAV. Į valdžią atėjo Ayatollah Khomeini - Irano religinis lyderis. Irano žmonės kėlė riaušes prie JAV ambasados, reikalaudami, kad šeichas būtų sugrąžintas ir iraniečiai galėtų su juo susidoroti.
1979 m. lapkričio 4 dieną, sukilėliai įsiveržė į JAV ambasadą. 6 diplomatams pavyko pasišalinti, jie, ieškodami prieglobsčio, nukeliavo į Kanados ambasadą. Jie liko vieninteliai amerikiečiai šalyje, kuri nekenčia JAV. Kilo klausimas kaip juos išgabenti iš tos prakeiktos šalies.
Ties šiuo momentu pagalvojau, kad atvyks kokia JAV armija, vyks visokie susišaudymai ir filmas bus panašus į kitokius, kuriuose išlaisvinami įkaitai. Tačiau būsiu klydęs.
Čia pasirodo CŽV agentas Tony Mendez, kuris specializuojasi būtent tokių įkaitų išvadavimu, prisidengiant kitokia situacija. Ir štai jam kyla mintis išvaduoti tuos šešis diplomatus, apsimetant, kad jie yra filmo pavadinimu "Argo" kūrėjai iš Kanados, kurie žvalgosi Irane filmavimui tinkamų vietų. Sukuriama kino kompanija ir Tony išvyksta į Iraną pas diplomatus.

Iš filmo nesitikėjau nieko gero. Galvojau, kad čia bus dar vienas įkaitų išlaisvinimo filmas ir, sprendžiant iš pradžios, dar ir nuobodokas. Bet kai buvo pasiūlyta tokia beprotiška diplomatų išlaisvinimo idėja, filmas pasidarė daug įdomesnis. Ir visą tai paremta tikrais faktais, kuo aš vis dar sunkiai galiu patikėti. Žiūrint, visą laiką kamuoja įtampa. Sakyčiau, filme tos įtampos net per daug - vis neramu dėl tų amerikiečių. Juk jei iraniečiams kiltų koks įtarimas, būtų padarytas bet koks neatsargus veiksmas - ambasados darbuotojams šakės. Įsitempimas lydi ligi pačios filmo pabaigos, kai... Štai ir nesakysiu ar pavyko operacija, ar juos visgi sušaudė. Nors žinant, kad filmas amerikietiškas, ir tai, kad pasiremta tikrais įvykiais, apie kuriuos galima pasiskaityti, pabaiga yra aiški.

Man patiko šis filmas, nes sužinojau kai ką neįtikėtino, kas, atrodo, ir turėtų būti tik filmo scenarijuje, tačiau vyko iš tikro. Visa tikra netikros netikro filmo kompanijos operacija, jos rizika ir įtampa daro šį filmą kitokį. Tokį, dėl kurio man negaila dviejų valandų, praleistų jį žiūrint, ir vertą pasiūlyti peržiūrėti.

7/10.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą